W listopadzie 2021 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 2-dniowej wycieczce, dofinansowanej z Programu Poznaj Polskę. 

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie. Oskar Schindler wsławił się ocaleniem ok. 1200 Żydów, zatrudnionych w fabryce naczyń emaliowanych, którą zarządzał. Na ścianie dawnej fabryki w Krakowie wisi tablica z cytatem z Talmudu: " Kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował". Do powstania legendy Oscara Schindlera przyczyniła się książka Thomasa Keneally’ego Arka Schindlera, ale prawdziwy światowy rozgłos przyniosła mu dopiero ekranizacja tej powieści dokonana przez Stevena Spielberga w filmie fabularnym Lista Schindlera. 

Kolejnym punktem było zwiedzanie Ogrodu Światła, który zatopiony był w bajce Królewna Śnieżka. Uczniowie podążali wyznaczonym szlakiem, zaliczając kolejne punkty i odpowiadając na pytania dotyczące bajki i jej postaci. Dla tych, którzy prawidłowo odpowiedzieli na wszystkie pytania czekała maleńka nagroda - brelok ze światełkiem. 

Następnego dnia odwiedziliśmy Ogród Botaniczny w Krakowie. Szczególne wrażenie zrobiła na nas Palmiarnia, która przeniosła nas w klimat egzotyczny oraz wystawa nasion roślin egzotycznych. 

Na koniec zwiedziliśmy Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Najaktywniejsi uczniowie zostali nagrodzeni przez przewodnika nagrodami książkowymi. 

Oprac. A.Budz


Źródła internetowe:

Muzeum Krakowa

40 lat temu zmarł Oskar Schindler, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata (wpolityce.pl)